ZIOŁA-NA

Zioła lecznicze oraz ziołolecznictwo - Zioła dla zdrowia

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube

Zioła w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 11/04/2019 - Autor: Ewa Gorecka

Zioła w kuchni to radosna uczta dla podniebienia, oczu i nosa. Ich obecność zapewni udaną potrawę, a przyrządzone dania będą pachnące ziołami. Wystarczy jedna aromatyczna szczypta suszonych lub świeżych ziół w kuchni i sukces kulinarny masz w zasięgu ręki!

Spis treści

  • 1 Zioła w kuchni zastosowanie
  • 2 Świeże zioła w kuchni
    • 2.1 Zioła w kuchni uprawa w ogrodzie i na balkonie
  • 3 Film o różnych ziółach polepszających zdrowie
Zioła w kuchni wabią aromatem i uwodzą smakiem. Jednak dobieranie przypraw do dań to sztuka. Naucz się w jaki sposób je zestawiać, tak , aby niejedno podniebienie nie było w staranie im się oprzeć.

Zioła w kuchni zastosowanie

Dodając do potraw świeże jak i suszone zioła w kuchni, wzbogacamy smak i aromat naszych potraw. Zioła w kuchni perfekcyjnie prezentują nasze dania, a także ich zastosowanie dostarcza nam niezbędnych witamin, które pozwalają zachować zdrowie. Spożywanie ziół stosowanych w kuchni poprawia procesy trawienne, pobudza doznania kubków smakowych. Zioła dostarczają wiele błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit oraz urozmaicają wszelkie diety odchudzające.

Do ziół przyprawowych zaliczamy:

  • Anyżek ma charakterystyczny zapach. Intensywny i słodkawy. Świetnie nadaje się do aromatyzowania pierników, ciastek, budyni. Podkreśla smak sosów do ryb oraz owoców morza. Jest dodawany do ponczów, wódek, syropów, likierów. Możesz przyprawić nim gotowane jarzyny, dziczyznę oraz sosy mięsne.
  • Tymianek posiada silny aromat. Jest to doskonałe zioło w kuchni, dzięki któremu potrawy mięsne, z warzyw, ryb zyskują pełny i wyrazisty smak. Tymianek jest idealnym składnikiem wszelkich pasztetów oraz farszów, a tym samym również to idealne zioło do sałatek.

zioła w kuchni uprawa

  • Bazylia – jej woń zbliżona jest do zapachu gałki muszkatołowej. Zioło jest uprawiane w celu pozyskania świeżych lub suszonych liści zioła, zawierającego aromatyczne olejki. Świeża lub suszona bazylia jest doskonałą przyprawą do sosów i zup. Suszone i sproszkowane ziele jest dodatkiem do pasztetów i wątrobianek. Dodawaj ją do potraw pod koniec gotowania, gdyż dodana szybciej w sposób błyskawiczny traci swój aromat.  Rewelacyjnie komponuje się z daniami, w których skład wchodzą pomidory. Wzbogaci i urozmaici też smak sałatek, omletów, zupy fasolowej, cebulowej, pasztetów, wieprzowiny i baraniny. Właściwości lecznicze bazylii polegają na wspomaganiu stanów przeziębienia, stymulowaniu apetytu, likwidowaniu problemów trawiennych.
  • Lubczyk ogrodowy jest ziołem w kuchni, które posiada charakterystyczny zapach i smak przypominający przyprawę do zup. Zielone liście są doskonałym dodatkiem do sałatek warzywnych, sosów i zup, a w szczególności do tradycyjnego rosołu.
  • Cynamon charakteryzuje się słodkawym, a zarazem korzennym zapachem i smakiem. Pasuje zarówno do dań słodkich takich jak kompoty, ciasta miodowe, orzechowe, szarlotek, biszkoptów oraz pączków, jak i do dań pikantnych. Laseczki cynamonu dodawane do herbaty, ponczu, wina i grzanego piwa wzbogacają smak napojów.
  • Goździki mielone są doskonałym dodatkiem do pierników. Posiadają prawie że identyczny zapach jak kwiaty zioła. Jako przyprawa nadają aromat winom likierom, kompotom z gruszek i jabłek. Z umiarem można je stosować do sosów pasztetów i marynat, a także pieczeni i przetworów mięsnych. Należy jednak dodane porcje zioła stosować w ilości minimalnej, gdyż ich silna woń może zdominować potrawę.
  • Imbir jest to ulubiona przyprawa kuchni chińskiej. Ale nie tylko. Imbir to zioło w kuchni, które wykorzystywane jest do takich dań jak chleb imbirowy, pierniki, ciastka. Zioło w kuchni w postaci imbiru jest doskonałym dodatkiem do herbat. Można go dodawać do sałatek owocowych, marmolad, rosołu, sosów pikantnych potraw z mięsa wieprzowego, pasztetu i flaków. Należy jednak pamiętać, iż zioło w kuchni jakim jest imbir, posiada silnie korzenny aromat, dlatego przedawkowanie zioła może nieodwracalnie i niekorzystnie popsuć smak dania.
  • Kolendra pełnię swoich aromatycznych właściwości wyzwala, gdy zmieli się lub zmiażdży jej ziarna. Jest popularna w kuchni indyjskiej. Można nią przyprawiać baraninę, wieprzowinę, dziczyznę, pasztety, sosy i jaja. Znakomicie smakują śledzie , które były marynowane w zalewie z dodatkiem kolendry. Działa leczniczo na bóle i stany zapalne, koi podrażnienia układu pokarmowego, wspomaga trawienie.
  • Majeranek ma lekko szczypiący, ale mimo to delikatny smak. Może być zastępnikiem soli kuchennej w diecie bezsolnej. Jest ceniony jako dodatek do tłustych pieczeni, kiełbas, dań z ziemniaków i warzyw. Przyprawia się nim także różne farsze, dania z roślin strączkowych, grochówkę, żurek i flaki.
  • Oregano to ulubiona przyprawa kuchni meksykańskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Pizza w której nie znajdziemy zioła nie zasługuje na miano pizzy. Oregano jest podstawowa przyprawą w spaghetti z pomidorowym sosem. Zarówno suszone jak i świeże liście oregano służą do przyprawiania sałatek, sosów do ryb, pieczonego mięsa oraz ziemniaków. Zioło w kuchni w postaci oregano z powodzeniem możemy dodawać także do warzyw oraz serów i owoców morza.
  • Estragon to zioło wykorzystywane popularnie w kuchni francuskiej. Świeże liście zioła w kuchni używa się jako dodatek lub dekoracja do sałatek. Stosowany w rozsądnych ilościach podkreśla smak sosów, ryb, wieprzowiny, dziczyzny,. Doskonale smakuje z nabiałem. Dodany w maksymalnej ilości może zniekształcić smak dania o wydzielającą się z zioła goryczkę. Potrawy powinny być doprawiane ziołem w kuchni przed zakończeniem gotowania.
  • Cząber Ogrodowy to zioło w kuchni, które wysuszone i rozdrobnione posiada silny aromat, korzenny zapach i gorzkawy smak. Jest to doskonała przyprawa do potraw mięsnych, wędlin, ryb i przetworów warzywnych.
  • Rozmaryn zioło w kuchni o żywicznym aromacie, zawierającym wiele olejków eterycznych. Rozmaryn używany jest w formie świeżej jak i suszonej. Zioło w kuchni w postaci rozmarynu nadaje się wybornie do mięs, wołowiny, drobiu, cielęciny. Zioło dzięki olejkom eterycznym rozgrzewa i działa napotnie. Ma właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  • Pietruszka to uniwersalne zioło w kuchni stosowane jako smakowy i aromatyczny dodatek do zup, sosów oraz sałatek. Natka pietruszki może być wykorzystywana w formie suszonej lub świeżych liści .

 

Przepis na szybkie wykorzystanie ziół w kuchni to najlepszy sposób na zdrowie. Najprostszym deserem jest danie sporządzone z świeżego ananasa, którego obieramy i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy syrop klonowy, sok z limonki i pokrojoną bazylię. Mieszamy wszystkie składniki i na 30 minut sałatkę wstawiamy do lodówki. Zamiast bazylii ananas możemy tak przyrządzać z niedużą gałązką rozmarynu.  Wówczas gałązkę rozmarynu umieszczamy w syropie klonowym, po czym podgrzewamy i odstawiamy, by smaki się połączyły na 30 minut. Po tym czasie przelewamy ciecz przez sitko i mieszamy płyn z ananasem. Rozmaryn, natomiast wybornie sprawdzi się w przyrządzaniu ryb. Dania z drobiu idealnie współgrają ze świeżymi lub suszonymi liśćmi ziół.  Natomiast takie warzywa jak pomidory doskonale smakują w połączeniu z bazylią czy estragonem.

zioła w kuchni na ścianie

Świeże zioła w kuchni

Jak uprawiać zioła w domu? Nie jest to trudne zadanie. Zioła w kuchni możemy uprawiać w doniczkach znajdujących się na parapecie jak i na balkonie. Gotowe nasady ziół w doniczkach są powszechnie dostępne na rynku. W większości przypadków są one zapakowane w foliowe opakowanie, które należy zdjąć, by zapewnić ziołom przestrzeń do rozrostu oraz dopływu powietrza. Zioła należy podlewać do podstawki oraz częstotliwie obrywać liście co pozwoli na stymulowanie ich wzrostu.  W domowych warunkach najczęściej uprawiane są takie zioła jak bazylia, kolendra, rozmaryn, mięta pieprzowa.

zioła w kuchni nazwy

Zioła w kuchni uprawa w ogrodzie i na balkonie

Przedstawione powyżej zioła w kuchni mają różnorodne wymagania pod względem ich upraw. Bazylia jest ziołem w kuchni,  które należy uprawiać w miejscu osłoniętym od wiatru i słonecznym. Zioło w kuchni jakim jest bazylia dobrze klimatyzuje się na glebach lżejszych, a szczególnie w przepuszczalnych. Bazylia ma duże wymagania pokarmowe, jednak nie znosi upraw na świeżym oborniku. W przypadku tego zioła w kuchni do nawożenia stosować można nawozy mineralne na przykład azofoskę w ilości 10g na 1m 2. Jest to zioło bardzo wrażliwe na przymrozki. Na działce bazylie wysiewa się dopiero na początku maja. Zbiór przeprowadza się około połowy sierpnia, ścinając rośliny około 15 cm nad ziemia. W drugiej połowie września można wykonać drugi zbiór zioła. Bazylia może być uprawiana także w doniczkach w warunkach domowych. Ścięte pędy i liście rośliny należy wysuszyć w cieniu, gdyż na słońcu brunatnieją.

Roślina potocznie zwana anyżkiem wymaga gleby kwaśnej. Cechującej się małą zawartością wapnia. Zioło w kuchni jakim jest anyżek, najlepiej uprawiać w miejscach osłoniętych przykładowo rzędami kukurydzy, czy słonecznikiem. Do zbioru przystępuje się, gdy owoce zioła w kuchni jakim jest anyżek brązowieją, a łodygi przybierają barwę żółtą. Celem uprawy rośliny są owoce o swoistym, aromatycznym zapachu i słodkawo-korzennym, piekącym smaku używane jako przyprawa do ciast.

Wymieniony wyżej estragon jest rośliną wieloletnią osiągającą wysokość około 100 cm. Roślina ta wymaga uprawy w miejscach osłoniętych, na glebach bogatych i zasobnych w składniki pokarmowe. Rozmnaża się ja z sadzonek otrzymanych przez podział starych roślin. Zbiór zioła w kuchni w postaci estragonu, wykonuje się na początku kwietnia, gdy rośliny bujnie się rozrosną. Zioło w kuchni jakim jest estrogen można wysuszyć lub korzystać ze świeżych liści na potrzeby bieżące. Po każdym ścięciu roślin, dobrze jest zastosować nawożenie . W okresie zimy rośliny należy zabezpieczyć przed wymarznięciem. Na porę wiosenną należy zastosować nawożenie mineralne ( np. Azofoską 1-2 łyżeczki pod roślinę).

Byliną jest również kminek. Okres żywotności  zioła wynosi dwa lata. Owoce zbiera się w drugim roku. Kminek jest ziołem, które można uprawiać współrzędnie,  czyli wysiewając z innymi roślinami lub też po zbiorze wcześniej zebranych warzyw. Siać go można od początku kwietnia do drugiej połowy czerwca. W drugim roku uprawy stosujemy nawożenie Azofoska lub Florovitem. Zbiór owoców kminku przeprowadza się w momencie ich brunatnienia. Rośliny ścina się i suszy, a następnie oddziela owoce.

Kolejnym ziołem w kuchni, które wymaga żyznych, próchniczych i nie kwaśnych gleb jest cząber ogrodowy. Zioło w kuchni w postaci cząbru ogrodowego wysiewa się w końcu kwietnia lub na początku maja. Zioło nie wymaga przykrywania. Należy je siać tylko na wilgotna glebę. Ziele zbiera się wówczas, gdy rośliny zakwitną, ścinając je około 10 cm nad ziemia. Następnie należy je wysuszyć.

Kolendra to zioło w kuchni, które wymaga miejsc osłoniętych i ciepłych. Gdy około połowa owoców jest dojrzała, rośliny ścina się i suszy w przewiewnych pomieszczeniach, a następnie oddziela nasiona.

Koper włoski jest najbardziej popularną przyprawą. Można go użytkować w każdej fazie wzrostu. Zioło w kuchni jakim jest koper, ma bardzo małe wymagania co do gleby i ciepła. Można ją uprawiać z siewu od bardzo wczesnej wiosny do sierpnia. Zbiór zioła w kuchni w postaci kopru, można dokonywać jednorazowo lub w razie potrzeby, dopóki nie zaczną wyrastać pędy kwiatostanowe. Koper może być uprawiany współrzędnie z innymi roślinami na przykład z ogórkami lub sałatą. Wysiewać należy płytko, w uprawie jednorodnej w rzędach co 15 cm około 6g na 1m2. Raz wysiany koper rozsiewa się dalej samoczynnie, gdyż dojrzałe nasiona osypują się na ziemię i szybko kiełkują.  Lubczyk to zioło w kuchni, które dość silnie rozrasta się, dlatego na działce lub w doniczce wystarczy posadzić jeden egzemplarz zioła w kuchni. Zielone liście można podobnie jak bazylię zbierać stopniowo, w miarę potrzeby. Można tez je suszyć. Korzenie wykopuje się jesienią lub wiosną przed ruszeniem okresu wegetacji.

Uprawa majeranku wymaga gleb lżejszych, ale próchnicznych. Dostatecznie wilgotnych i nie kwaśnych. Zbiór zioła w kuchni w postaci majeranku przeprowadza się dwukrotnie. Pierwszy raz na przełomie czerwca i lipca, gdy pojawia się pąki kwiatowe, i drugi raz przed ponownym zakwitnięciem ziół w kuchni. Po zbiorze należy rośliny wysuszyć, rozkładając cienką warstwę w przewiewnym miejscu.

Film o różnych ziółach polepszających zdrowie

4.4 / 5 ( 8 votes )

Poniższe informacje zamieszczone na tej stronie internetowej służą wyłącznie celom informacyjnym i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Powinieneś skonsultować się z kompetentnymi służbami medycznymi na temat Twojego stanu zdrowia i wszystkich Twoich zaburzeń. Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z jakąkolwiek terapią radzimy poinformować lekarza o takim zamiarze, ponieważ każdy lek lub zioło lecznicze stosowane niewłaściwie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Tweet
PinIt

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − 15 =

Powiązane posty:

zioła na zaparcia dla dorosłych

Zioła na zaparcia

Zaparcia to uporczywy problem charakteryzujący się trudnościami w … [Czytaj więcej ...]

ziola na prostata

Zioła na prostatę

Po pięćdziesiątym roku życia wielu mężczyzn cierpi  z powodu … [Czytaj więcej ...]

jakie zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie

Zioła są bogatym źródłem zawierającym sole mineralne, witaminy i … [Czytaj więcej ...]

ziola na jelita

Zioła na jelita

Niezawodnym sposobem na problemy z jelitami są zioła na jelita. … [Czytaj więcej ...]

zioła na cholesterol

Zioła na cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu we krwi można obniżyć przy wykorzystaniu … [Czytaj więcej ...]

jakimi ziołami leczyć refluks

Zioła na refluks

Dolegliwości związane z refluksem przełyku oraz żołądka są wynikiem … [Czytaj więcej ...]

Zioła na oczyszczenie organizmu

Zioła na oczyszczenie organizmu

Ziołowa terapia to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób, by … [Czytaj więcej ...]

naturalne sposoby na potencję

Zioła na potencję

Największą dumą mężczyzny jest potencja płciowa. Największym … [Czytaj więcej ...]

co na wypadanie włosów

Zioła na wypadanie włosów

Każdy z nas marzy o bujnej czuprynie oraz dobrej kondycji włosów. … [Czytaj więcej ...]

zioła szwedzkie zastosowanie

Zioła Szwedzkie: Gorzki eliksir, który leczy prawie wszystko

Jeśli mieszanki ziołowe, to tylko w postaci ziół szwedzkich! To … [Czytaj więcej ...]

Kontakt

Copyright © 2021 · Zioła Na · Polityka prywatności · Polityka Cookies

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści bez zgody autorów jest zabronione.

W tej witrynie stosujemy pliki cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, analiz, statystyk, reklamy. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies i podobnych technologii. Więcej w Dowiedz się więcej.