Towarzyszy Ci znajome uczucie ciężkości i sytości ? Brzuch wydaje się obrzmiały, a ubrania o rozmiar mniejsze ? Prawdopodobnie cierpisz na wzdęcia, które potrafią porządnie dokuczyć. Na dodatek wskutek wzdęć w jelitach gromadzą się gazy, dlatego pomocne sa zioła na gazy i zioła na wzdęcia oraz zioła na wzdęcia i zaparcia. Najczęściej boli nas brzuch przez gazy. Jakie zioła na wzdęcia będą wtedy pomocne ? Co na wzdęcia ? Jak się ich pozbyć ?
Spis treści
Leczenie wzdęć ziołami
Problemy z trawieniem, zaparciami, oraz gazami, można łagodzić samodzielnie ziołami na wzdęcia. Leczenie ziołami na wzdęcia nie jest zbyt trudne i skomplikowane. By od czasu do czasu stać się własny lekarzem, potrzebna jest nam wiedza na temat ziół i metod ich stosowania. Zioła na wzdęty brzuch , aby działały skutecznie i pomagały, a przede wszystkim nie szkodziły, muszą być dobierane racjonalnie.
Ilość wydalanych gazów jest uzależniona od ilości połkniętego powietrza, podczas jedzenia lub picia, oraz działania produktów żywnościowych w naszym organizmie. Wzdęcia mogą być wywołane przez spożywanie suszonych ziaren, które ulegają rozkładowi w organizmie pod wpływem działania bakterii jelitowych. Baterie te trawiąc pokarmy wytwarzają metan.
Co zrobić by zapobiec wzdęciom i gazom?
Przede wszystkim należy trzymać się zasady, iż jemy powoli i nie rozmawiamy przy posiłku.
Produkty, które spożywamy mają właściwości wzdymające. Do tych produktów należą kapusta szpinak, kalafior, brokuły, brukselka, oberżyna, cebula marchew, rodzynki, morele, kiełki pszenicy, seler, sok wiśniowy i inne pokarmy zawierające wysokie zawartości błonnika. Wykluczenie tych produktów z naszej diety, mogłoby prowadzić do wyeliminowania z naszego jadłospisu cennych witamin i minerałów. Korzystnie dla zdrowia możemy, więc ograniczać ilość i wielkość porcji zjadanych produktów.
Dodatkowo w walce z nadmiernymi gazami możemy wykorzystać ćwiczenia jogi. Leżąc na plecach, podciągnij kolana do klatki piersiowej. Chwyć kolana rękoma, a następnie łagodnie kołysz nimi. Po tym ćwiczeniu pozostając w pozycji lezącej unieść jedną nogę zgiętą w kolanie do klatki piersiowej starając się dotknąć kolanem czubka nosa przez unoszoną do góry głowę.
Jakie zioła zastosować na wzdęcia i gazy w jelitach?
Zielarze polecają zwykle gorzkie zioła na wzdęcia w postaci kropli. Do tych ziół możemy zaliczyć popularny wyciąg z korzenia goryczki. Zgodnie z ich twierdzeniem uważa się, iż łyżeczka gorzkich kropli podana raz lub kilka razy dziennie zmniejsza wzdęcia. Korzeń goryczki to zioło na wzdęcia posiadające efektywne właściwości żółciopędne. Zioło na wzdęcia działa rozkurczowo na naczynia krwionośne znajdujące się w żołądku. Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne. Doskonale radzi sobie w problemach układu pokarmowego, takich jak niestrawność wzdęcia, zaburzenia trawienia oraz zgaga. Wyciągi z zioła na wzdęcia podane na czczo mają, także skuteczne działanie przeciwrobaczne. Ze względu na swój gorzki smak środek może być podawany w stanie rozpuszczonym. W tym celu możemy wykorzystać wodę niegazowana. Otrzymujemy, wówczas orzeźwiający napój do picia przed lub po jedzeniu. Zioło na wzdęcia może być przyjmowane również bezpośrednio.
Na układ pokarmowy doskonale wpływa zioło na wzdęcia w postaci korzenia lukrecji. Zioło to ma działanie przeciwzapalne. Doskonale przyspiesza gojenie się stanów zapalnych powstałych w wyniku wrzodów układu pokarmowego. Regularne picie herbat z korzenia lukrecji, zaleczą nieżyty, wrzody żołądka i dwunastnicy. Zioło na wzdęcia pozwala pozbyć się uczucia nadmiernej fermentacji zachodzącej w organizmie, które są przyczyną wzdęć oraz gazów.
W schorzeniach układu pokarmowego pomocny będzie również ślaz dziki. Zioło na wzdęcia jest rośliną, która przyspiesza trawienie oraz zwalcza niedogodności powstałe w wyniku chorób wrzodowych, biegunkach wzdęciach i zaburzeniach trawienia.
Dolegliwości takie jak zgaga, męczące odbijanie treści pokarmowej zwalczy zioło na wzdęcia, którym jest rumianek. Rumianek jako zioło na wzdęcia ma działanie na układ pokarmowy przeciwzapalne oraz przeciwskurczowe, przez co również wpływa korzystnie przy dolegliwościach wrzodowych. Rumianek jest bezpiecznym ziołem na wzdęcia. Może być spożywany przez niemowlęta, a także kobiety w ciąży cierpiące na zaparcia i wzdęcia wywołane wzmożoną nadprodukcją progesteronu, przyczyniającego się do spowolnienia pracy układu trawiennego. Wzdęcia w ciąży mogą występować, także pod wpływem ciągłego wzrostu macicy. W tym stanie, spożycie herbat rumiankowych przyniesie ulgę i zmniejszenie dolegliwości. Nie bez znaczenia pozostanie, także fakt wyeliminowania z diety ciężarnej produktów powodujących wzdęcia oraz nadmierne gazy.
Herbaty ziołowe na wzdęcia
Do innych środków ziołowych zaliczamy herbaty sporządzane z rozdrobnionych i zmacerowanych ziaren anyżu, liści bazylii, cynamonu, hizopu i mięty pieprzowej.
Herbatę przeciwko wzdęciom możemy przygotować z mieszanki ziół na wzdęcia składającej się z anyżu, kopru, kminku, kwiatu rumianku, oraz korzeni kozłka lekarskiego. Taką mieszankę należy zalać wrzącą wodą i zaparzać przez 6 do 10 minut.
Herbata z liścia mięty ma właściwości usprawniające pracę układu trawiennego i jelit. Zioło na wzdęcia wpływa wiatropędnie i uspakajająco.
Herbata z wywaru szałwii jest naturalnym sposobem na pozbycie się długotrwałego procesu fermentacji w zachodzącego jelitach. Szałwia będącą ziołem na wzdęcia ma szerokie działanie rozkurczowe. Podobne działanie ma anyż , który jest ziołem na wzdęcia zwalczającym niestrawność, nudności i kolki.
Rozkurczowe przyprawy łagodzące wzdęcia
W celu wykluczenia dolegliwości związanych z wzdęciami, musimy urozmaicić naszą dietę o zioła na wzdęcia w postaci przypraw takich jak kminek, koperek, czosnek, gałka muszkatołowa, rozmaryn oregano, szałwia, tymianek, bazylia, imbir, liść laurowy. Zioła na wzdęcia w postaci przypraw działają rozkurczowo ograniczając liczbę skurczów jelit i żołądka. Wspomagają układ trawienny, oraz łagodzą kolkę.
Zioła na wzdęcia pomocne w zaparciach
Walkę z zaparciami zacznij od ziół na wzdęcia o łagodnym działaniu. Do tych ziół na wzdęcia zalicza się przede wszystkim nasiona lnu. Jeśli okażą się nieskuteczne, wówczas sięgnij po silniejsze ekstrakty ziołowe. Są to jednak zioła na wzdęcia o działaniu silnie przeczyszczającym, dlatego należy zachować ostrożność w ich stosowaniu. Ich przedawkowanie może wywrzeć skutek odwrotny do oczekiwanego. Zbyt częste stosowanie aktywnych ziół na wzdęcia osłabiają i spowalniają pracę jelit. Możemy, wtedy pogłębić problem z zaparciami i wzdęciami. Przeczyszczające zioła na wzdęcia Należy stosować krótkotrwale lub z przerwami.
Do sporządzenia naparu pomocnego w zaparciach możemy wykorzystać zioła na wzdęcia, do których zaliczamy korę wierzby, kłącza rzewienia, ziele drapacza, korzeń arcydzięgla, liść melisy, kwiat ślazu, i ziele dziurawca. Zioła na wzdęcia zawierają śluzy, gorycze, mikroelementy oraz garbniki. Zioła przyspieszają proces trawienia. W szczególności melisa jest ziołem na wzdęcia, które dzięki właściwością uspakajającym pozwala zachować równowagę przez osoby zmagające się z zaburzeniami żołądka, jelit powstałe na tle nerwowym. Melisa jak i inne wyżej wymienione zioła na wzdęcia posiadają właściwości antybakteryjne, które skutecznie zwalczają bakterie powstałe w układzie pokarmowym oraz w jelitach. Wymienione zioła na wzdęcia możemy zaparzać w formie mieszanin ziołowych lub pojedynczo.
Kiedy po spożyciu obfitego posiłku w szybkim tempie nasz brzuch pęcznieje jak gąbka, błyskawicznie pojawia się pytanie:
Jak pozbyć się wzdętego brzucha?
Rozmiar brzucha przy wzdęciu może zostać wyrównany przez zastosowanie węgla leczniczego, który dba o usuniecie nadwyżki powietrza. Aby zlikwidować napuchnięty brzuch, z pomocą może przyjść nam wszelka fizyczna aktywność skierowana w kierunku mięśni brzucha. Korzystnie jest pić również napar z ziół na wzdęcia zawierające selen, który pomaga kontrolować ilość nadtlenku wodoru. Jest on dostępny w dużej ilości w orzechach oraz pestkach dyni.
Ponadto przygotowany odwar z goryczki żółtej skutecznie wyklucza uczucie napięcia i wypełnienia w jamie brzusznej. Napar sporządzany jest w proporcji 1 łyżeczki wsypanego korzenia zioła na wzdęcia do szklanki zimnej wody, który podlega obgotowaniu przez 5 minut. Ciepły napój należy pic przed posiłkiem.
Film o różnych ziółach polepszających zdrowie
Poniższe informacje zamieszczone na tej stronie internetowej służą wyłącznie celom informacyjnym i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Powinieneś skonsultować się z kompetentnymi służbami medycznymi na temat Twojego stanu zdrowia i wszystkich Twoich zaburzeń. Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z jakąkolwiek terapią radzimy poinformować lekarza o takim zamiarze, ponieważ każdy lek lub zioło lecznicze stosowane niewłaściwie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Cześć,
jakie zioła konkretnie polecacie na wzdęcia? Może są produkty, które mogę zamówić przez internet? 🙂