Zapalenie zatok jest powszechnym schorzeniem. Występuje ono u wielu osób w każdym wieku. Jest to problem, który często powraca lub towarzyszy nam nieustannie. Na dolegliwości ze strony zatok, jesteśmy narażeni przede wszystkim w okresie grypowym. Zapalenie przewlekłe zatok, to częsta choroba podczas zimy.
Spis treści
Pod warunkiem, że zioła na zatoki nosowe, zioła na zatoki czołowe zaczniemy stosować bezzwłocznie, gdy tylko choroba jest jeszcze w zarodku. Na różne rodzaje zatok, zatoki nosowe, zatoki szczękowe ,zatoki sitowe, zatoki czołowe różne zioła na zatoki.
Leczenie zatok ziołami
Zatoki nosowe składają się z ośmiu jam powietrznych. Rozmieszczonych w kościach w okolicy nosa, policzków i oczu. Są one wycielone błoną śluzową wraz z gruczołami śluzowymi. Gruczoły te są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w przewodach nosowych. Utrzymanie stałego poziomu wilgoci, wstrzymuje rozwój bakterii w zatokach. Dlatego niezwykle ważne jest wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy i nawilżanie powietrza.
Kiedy rozwija się zapalenie zatok przewody nosowe zmieniają się chorobowo i stają się obrzęknięte. Dzieje się tak wskutek zakażenia lub reakcji uczuleniowej. Dolegliwość ta sprawia, że większość chorych uskarża się na uczucie niedrożności nosa i towarzyszący mu ból głowy. Rodzaj bólu głowy może się ujawnić w rożny sposób. Jego nasilenie zależy od zajętej zatoki.
Na naszej twarzy znajduje się, aż trzy rodzaje zatok przynosowych, które dzielimy na zatoki sitowe, czołowe i szczękowe.
W zapaleniu zatok sitowych umiejscowionych bocznie od oczu i tuż nad nosem, charakterystyczne są tak zwane rozsadzające bóle głowy oraz bóle za gałkami ocznymi. Pojawia się długotrwała lub nawracająca wydzielina przypominająca zmożony katar. Nasilenie dolegliwości bólowych następuje po pochyleniu.
Zapalenie zatok może objawiać się jako zapalenie ostre lub przewlekłe. Pierwsze zapalenie zatok jest często skutkiem zapalenia górnych dróg oddechowych oraz powikłań pogrypowych. Przewlekłe zapalenie zatok najczęściej ma związek z czynnikami alergicznymi. Ostre zapalenia zatok z reguły są wywołane za pośrednictwem drobnoustrojów, takich jak paciorkowce, gronkowce oraz niektóre wirusy.
Zioła na zatoki można stosować zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W leczeniu wewnętrznym stosujemy herbaty, napary z ziół na zatoki, które wspomagają prace nerek i układu moczowego. Leczenie zewnętrzne odbywa się za pomocą leczniczego działania kompresów, maści, a także okładów nasączonych wywarem z ziół na zatoki.
Przeciwzapalne zioła na zatoki szczękowe
Zapalenie zatok szczękowych, położonych po niżej oczu i po obu stronach nosa, powoduje bóle twarzy, zębów, obrzmienie policzków i okolicy czołowej. Przyczyną zapalenia zatok szczękowych, mogą być ropne stany zapalne zęba i inne zakażenia. Są one wywołane nieprawidłową praktyką leczenia kanałowego zębów. Zapalenie zatok szczękowych, najczęściej wywołane jest przez zakażenie wirusowe.
W tym przypadku, na stany zapalne można zastosować płukanki i napary z szałwii. Szałwia to zioło na zatoki, które zawiera liczne garbniki o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. Liście szałwii odkażają, dzięki właściwością grzybobójczym i przeciwwirusowym. Warto też stosować zioła na zatoki, takie jak pokrzywa, jarzębina, które działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. W tym schorzeniu należy także zastosować zioła na zatoki posiadające właściwości podnoszące odporność organizmu. W tym celu możemy wykorzystać zioła na zatoki, takie jak czosnek, imbir, wyciągi z sosny, werbenę, kozieradkę, czerwoną konieczne i mieszanki anyżu i szanty.
Jeżeli zapaleniu zatok towarzyszy gorączka, wówczas warto sięgnąć po napary z ziół na zatoki posiadające właściwości przeciwzapalne. Zioła na zatoki, te zwalczają obrzęki błon śluzowych, jednocześnie intensywnie je nawilżając. Do tych ziół należą:
- owoce bzu czarnego, które stwarzają barierę ochronną przed wtargnięciem wirusów do zatok i ich rozmnażaniem się,
- ziele fiołka trójbarwnego, zioło na zatoki działające przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie,
- miętę działającą napotnie, rozkurczowo, odkażająco i przeciwbólowo,
- owoc dzikiej róży zioło na zatoki będące źródłem witaminy C. Posiada działanie przeciwzapalne, wzmacniające, ściągające i przeciwbakteryjne,
- kora wierzby ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, odkażające.
- nalewka z bzu czarnego
Wymienione zioła na zatoki są bogatym źródłem flawonoidów, które działają uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne znajdujące się w błonie śluzowej.
Udrażniające zioła na zatoki czołowe
Jakie zioła na zatoki ?
Zablokowanie zatok czołowych, zlokalizowanych w rejonie czoła, też wywołuje ostre bóle w tej okolicy. Pojawia się meczący i długotrwały wyciek z nosa. W walce z zatokami należy pamiętać, że wydzielinę z nosa trzeba rozrzedzić. Dlatego w stanach chorobowych niezbędne jest picie dużej ilości płynów, a w szczególności naparów i herbat ziołowych. Do leczenia występujących objawów zapalenia zatok, można wykorzystać kuracje z ziół na zatoki z aloesu i kamfory, wzbogaconej o piołun leczniczy. Mimo, iż zioło na zatoki w postaci kamfory jest bardzo skuteczne, to jednak należy uważać podczas jego stosowania, gdyż często wywołuje uczulenia.
W chorobach zatok można również wykorzystać maść kamforową lub bursztynową. Maści należy wcierać w miejsca dotknięte bólem. Maści delikatnie rozgrzewają chorobowe miejsca, przynosząc ulgę oraz ograniczając odczuwanie bólu. Rozgrzewające właściwości ma także napar z ziół na zatoki wzbogacony o świeży korzeń imbiru lub cynamonu. Herbatki imbirowe zwiększają produkcję śluzu i śliny uszczelniając zatoki. Imbir to zioło na zatoki, który jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, likwidującym ból głowy.
Aby upłynnić w zatokach zalegającą wydzielinę, możemy użyć korzeń lukrecji, dziewanny, pierwiosnka i czarnego bzu. Zioła na zatoki mogą być przygotowane w postaci nalewki. Ziołową nalewkę sporządza się na bazie alkoholu. Garść ziół na zatoki zalewa się szklanką spirytusu. Po czym wywar przelewamy do słoika, szczelnie zamkniętego i umiejscowionego w ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Po tym czasie pełnowartościowa nalewka z ziół na zatoki, jest gotowa do wykorzystania w terapii. Nalewkę należy pić trzy razy dziennie. Udrażnia ona zatkane zatoki, działa bakteriobójczo. Ponadto wspomaga regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych.
Ulgę w okolicach zatok czołowych przyniosą, także napary czy herbaty z zioła na zatoki, którym jest nawłoć pospolita lub jeżówka. Zioło na zatoki, którym jest jeżówka zawiera cenne substancje wzmacniające organizm. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Nawłoć pospolita to zioło na zatoki wspomagające zatoki w pozbyciu się drobnoustrojów i wirusów. Ma działanie ściągające, korzystne w stanach zapalnych zatok. Picie także naparów z suszonych malin i kwiatu lipy doskonale rozrzedza nagromadzoną w zatokach wydzielinę.
Wskazane zioła na zatoki zawierają w swoim składzie saponiny, które leczą choroby zatok powodując naturalny ich drenaż. Zatoki u dzieci mogą być wspierane przez syrop prawoślazowo-koprowy lub tymiankowy. Jest to zioło na zatoki pochodzące z korzenia prawoślazu. Gotowy syrop można zakupić w aptekach. Ułatwia on odkrztuszanie i rozrzedza wydzielinę nagromadzoną w zatokach, a także w układzie oddechowym.
Ziołowe inhalacje olejkami eterycznymi na zatoki
Na objawy bólu związanego z zapaleniem zatok, najlepsze ukojenie przynoszą inhalacje z ziół na zatoki. W celu wykonania inhalacji możemy sięgnąć po zioła na zatoki, przetworzone w formie olejków. Można stosować olejki pojedynczo lub w formie mieszanin ziołowych. Do gorącej wody dodajemy kilka kropli wybranego olejku i wdychamy wydobywającą się parę. Tak przygotowana inhalacja powinna trwać około dziesięciu minut. Zielarze zalecają inhalacje z olejku eukaliptusa, mięty, bazylii, anyżu, lawendy, sosny lub jałowca, które ułatwiają oczyszczanie zablokowanych zatok. Olejek eukaliptusowy lub inne, można również spożywać, w ilości trzech kropli na łyżeczkę miodu.
Olejki można aplikować przez wąchanie chusteczki do nosa, spryskaną dziesięcioma kroplami olejku aromatycznego. Olejki można również dodać w ilości kilku kropli do garnka lub miski zagotowanej wody i wdychać unoszącą się parę. Możemy je również wmasowywać w okolicach chorych i bolących zatok. Wdychanie oparów jest sposobem skuteczniejszym przynoszącym natychmiastowa ulgę.
Kuracje przeprowadzone za pomocą inhalacji podrażniają błonę śluzową zatok i nosa powodując silne rozrzedzenie wydzielanego śluzu. Wywołują one reakcje związane z udrożnieniem dróg oddechowych. Ponadto skutecznie zwalczają bakterie i wirusy.
Ziołowe inhalacje, parówki, okłady na zatoki
Korzystnie wpływają na udrożnienie zatkanych zatok, także wszelkiego rodzaju płukanki ziołowe. Mogą być one przygotowywane z ziół na zatoki takich jak ziele rumianku, tymianku, mięty czy kwiatu lawendy. Wymienione zioła na zatoki mają działanie rozkurczowe, przez co pomagają w usunięciu naprodukowanej wydzieliny w zatokach. Oczyszczenie nosa można dokonać, także przy pomocy płukanek z soli fizjologicznej.
Pomocne są również okłady z ziół na zatoki przykładane na okolice policzków, nosa i czoła. Okłady te wspomagają usuniecie z zatkanych kanałów nosowych, wszelkich czopów i gęstych śluzów. Okłady muszą być ciepłe. Czas przykładania okładów powinien wynosić do trzydziestu minut. Do ziół na zatoki, które możemy wykorzystać przy sporządzaniu wywarów na okłady, należą macierzanka piaskowata, majeranek, krwawnik, ziele serdecznika.
Majeranek, krwawnik oraz ziele serdecznika, zmniejszą przekrwienie błon śluzowych, ułatwiając oddychanie. Macierzanka piaskowata, to zioło na zatoki, które działa wykrztuśnie, odkażająco, przeciwzapalnie. Na zatoki działa ona rozkurczowo i rozgrzewająco, upłynniając zalegająca wydzielinę w drogach oddechowych. Kuracje powyższe przynoszą choremu natychmiastowa ulgę.
Zioła na zatoki mogą być zalewane alkoholem i po czternastu dniach od zalania mogą stanowić bazę do sporządzenia okładów. Alkohol silnie wyciąga zdrowotne właściwości ziół na zatoki. Kompresy z nalewki alkoholowej powinien być stosowane na wcześnie natłuszczoną powierzchnię skóry. Alkohol, bowiem nie tylko dogłębnie rozgrzewa, ale także może znacznie wysuszyć skórę niezabezpieczoną przed jego działaniem. Po zabiegach inhalacyjnych nie wolno wychodzić na zewnątrz oraz przebywać w przeciągach. Zatoki, bowiem nie lubią zimna i wiatrów.
Film o różnych ziółach polepszających zdrowie
Poniższe informacje zamieszczone na tej stronie internetowej służą wyłącznie celom informacyjnym i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Powinieneś skonsultować się z kompetentnymi służbami medycznymi na temat Twojego stanu zdrowia i wszystkich Twoich zaburzeń. Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z jakąkolwiek terapią radzimy poinformować lekarza o takim zamiarze, ponieważ każdy lek lub zioło lecznicze stosowane niewłaściwie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Pić nalewkę z dziewanny z czosnkiem 3x dziennie , ale ile? 5 ,10 , 20 ml ?
Poza nalewką piję także zioła a jednocześnie wdycham je przez nos jak imbir w herbacie działa rozgrzewająco nawilża śluzówkę i daje ukojenie a dodatkowo leczy zatoki